Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět základních latinsko - amerických tanců

26. 5. 2008

 

  Latinsko-americké tance

 

Latinskoamerické tance se na svoji podobě ustálily asi někde v polovině 60. let minulého století.  Velkou roli v nich hraje temperament a rytmická pestrost hudby. Mezi zástupce patří: samba, rumba, jive, chacha a paso doble.

 

 

 

Samba

 

 

Je to tanec, který pochází z Brazílie a tančí se ve 2/4 nebo někdy i ve 4/4 taktu. Charakter samby pojednává v nezávislosti tanečníků, kteří pomocí tance flirtují s okolím ( tanečníkem). Důležitým prvkem je klopnost pánve a takový houpavý pohyb v kolenou.

Většina ji určitě má spojenou s nejznámějším karnevalem na světě -  Rio de Janeiro. V období karnevalu se ulice plní průvodem, který se pyšní barvou a formou pulzujících těl v rytmu samby.

 

 

Rumba

 

Je nazývána tancem milenců. Řadí se mezi kubánské tance a tančí se na čtyři doby. Je charakteristická pomalou hudbou a častými zvedačkami spojenými s nádhernými pózami. Každý pohyb ukazuje emoce, které tanečník cítí ke svému protějšku. Vytváří si  na parketě takový vlastní příběh, který divák může se zatajeným dechem sledovat.

 

 

Jive

 

Je to rytmický swingový tanec ve 4/4 rytmu, který vznikl na jihu USA.  Vychází z jitterurgu a je ovlivněný rocknrolem, boogie - woogie a černošskými tanci. Tento tanec není příliš náročný technicky, ale tanečník ho musí bravurně udýchat a odtancovat celý od začátku do konce v plném nasazení.

 

 

Chacha

 

Vznikla v 50. letech minulého století na Kubě, jedná se též o 4/4 takt. Je velice svižná a vychází z mamba a rumby. Tanec se skládá ze dvou pomalejších a jednoho trojitého kroku. Je to docela technicky náročný tanec, protože se klade velký důraz na techniku nohou. Tanečníci provádějí stejné pohyby, jen v zrcadlovém podání. Mezi partnery musí být zřetelná velká dávka hravosti.

 

 

Paso doble

 

Původem to je španělský lidový tanec ve 2/4 nebo 3/4 taktu.  Měl napodobovat toreádora při hře s býky, později se upravil pro pár. Je to dynamický tanec v rychlém tempu, kde tanečnice musí sehrát i  důležitou hereckou roli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář