Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pět základních standardních tanců

26. 5. 2008

Standardní tance

 

Standardní tance se začínají vyvíjet koncem meziválečných let. I proto jsou asi spojené s hudbou z období okolo 30. let. Jde o citové prožití hudby a  nedbalou elegenci tanečníků. Mezi zástupce patří: waltz, tango, valčík, slowfoxtrot a quickstep.

 

 

Waltz

 

Jedná se o společenský tanec ve 3/4 taktu, který se vyvinul v Británii počátkem 20. století. Taneční jsou v těsném sevření, při kterém neustále dodržují tělesný kontakt. Chodidlo klouže po parketu a vykonává celkem dlouhé kroky.

 

 

Tango

 

Jedná se o jihoamerický tanec, který se do Evropy rozšířil též počátkem 20. století. Tančí se v 2/4 nebo 4/8 taktu. Charakterní je pomalé tempo, prudké pohyby musí kontrastovat s výdržemi. Tanec je to velice rozporuplný - jednou žensky něžný, podruhé tvrdě mužný.

 

 

Valčík

 

Je německého původu, tančí se ve 3/4 taktu a rozšířil se někdy počátkem 19. století. Je velice oblíbený i přesto, že nemá moc figur. Nejznámějším číslem je asi tzv. flekáč - točení na místě. Patří k  nejoblíbenějším plesovým tancům a vyžaduje určitou taneční dovednost.

 

 

Slowfoxtrot

 

Tanec amerického původu ve 4/4 taktu, má pomalejší tempo. Je to nedbale elegantní tanec, při kterém vychází velkoprostorový pohyb z kyvadlového švihu. Na začátku se používají ty nejjednodušší figury.

 

 

Quickstep

 

Oproti slowfoxtrotu je rychlejší, tančí se ve 4/4 taktu a je britského původu. Je velice jednoduchý, svižnější než rychlá chůze. Tančí se v uzavřeném držení. Používají se letové figury, které vyžadují naprostou souhru mezi partnery

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář